sobota, 23 marca 2013

Prolog :)

Crossfit to trening funkcjonalny polegający na równoległym rozwijaniu 10 parametrów ciała. Wytrzymałość(aerobowa i siłowa), gibkość, zwinność, siła, szybkość, celność, moc, koordynacja, balans.
Jednym z jego głównych założeń jest to, że może być uprawiany przez każdego, zarówno starszą panią z nadwagą jak i profesjonalnego zawodnika MMA. Obciążenie, ilość powtórzeń i intensywność będą się różnić, ale trening pozostanie ten sam. Właściwie każde ćwiczenia da się przeskalować.
Trening zawiera głownie ćwiczenia z wolnymi ciężarami, kettlebelami oraz obciążeniem własnego ciała. Nie używa się żadnych maszyn typowych dla treningu kulturystycznego. Zawiera elementy gimnastyki(podciąganie, pompki, ćwiczenia na kółkach gimnastycznych) jak również ćwiczeń typowych dla ciężarowców (rwanie, podrzut itp.)Treningi są bardzo intensywne, trwają maksymalnie pół godziny, a zwykle nie przekraczają kilkunastu minut. Nie używa się ćwiczeń jednostawowych, izolowanych.
Bardzo dużą rolę odgrywa wspólnota, wspieranie się nawzajem. Na zawodach często widzi się jak zawodnik, który skończył wcześniej WOD podchodzi do przeciwnika i szczerze go dopinguje.

Dodatkowym atutem tego treningu jest w pełni mierzalny postęp.Przez to nie ma wątpliwości, że taki trening przynosi rezultaty, a jeśli nie przynosi to łatwo można dojść co ćwiczący , bądź jego trener, robią źle.
Jako że treningi są prowadzone zwykle w formie rywalizacji, trzeba mieć obiektywny sposób żeby ocenić kto wygrał. Dlatego Workouts Of the Day(WOD) są zwykle prowadzone w formule „zrób określoną ilość powtórzeń tak szybko jak to możliwe” lub „AMRAP – As Many Rounds As Possible – Czas jest dany, a wynikiem jest ilość powtórzeń.
Istnieją WODy które nazywane są imionami dziewczyn lub bohaterów konfliktów militarnych np.
Karen, Annie, Cindy, Barbara czy Badger, Arnie...


A teraz mały słowniczek;)
Burpee - padnij powstań połączone z pajacykiem
No rep - powtórzenie niezaliczone
Row - wiosłowanie na ergometrze wioślarskim
DU - podwójne skoki na skakance
Box - 'siłownia' stworzona specjalnie do crossfitu
Sit-ups - brzuszki
Air squat - przysiad
Push-ups - pompki
Jump rope - skakanka
Box jumps - wskoki na skrzynię, typowa wysokość skrzyni dla mężczyzn to 60 cm, dla kobiet 50 cm
Toes to bar - stopy do drążka, ćwiczenie wykonywane w zwisie
Deadlift - martwy ciąg

Na dzisiaj tyle. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest troszkę jaśniejsze. Co jakiś czas będę dodawała takie wprowadzające posty.
Miłej niedzieli;)
Kontakt: Anna.wroblewska92@gmail.com
Fb: http://www.facebook.com/pages/C-R-O-S-S-F-I-T-my-love/415542175206530?ref=hl

2 komentarze:

  1. Hmmm... chyba można jeszcze jaśniej. Kompletnie dla laików to nie jest. No ale to też kwestia do kogo ma być kierowany i jaką funkcję spełniać ten blog. A po co ta cała angloizacja? Rozumiem, że pewnie crossfit wywodzi się z tego obszaru językowego, ale chyba można używać polskich określeń. Tylko wtedy pewnie crossfit nie byłby tak egzotyczny i przez to mniej atrakcyny. Każdy przecież zna przysiady, brzuszki, pajacyki. Można uznać, że crossfit jest znany w Polsce od lat 90tych w szkołach, gdzie nie ma sali gimnastycznej, więc ćwiczy się z piłką lekarską, skacze przez skrzynię itd. Tylko po do tego "dorabiać" ideologię? Żeby zarobić... Proste prawda?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli coś z tego co napisałam jest niejasne to proszę pytaj. Postaram się lepiej to wytłumaczyć. Angloizacja jest pewnego rodzaju ułatwieniem i faktycznie też dlatego, że wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Ułatwieniem jest dlatego, że czasem nazwy ćwiczeń po polsku są strasznie długie. Jako, że angielski jest językiem uniwersalnym to myślę że to raczej nie problem. Oczywiście nie ma przymusu używania określeń po angielsku. Więc jak komu wygodniej... I określenie egzotyczny jest chyba ostatnim jaki bym użyła w stosunku do crossfitu. Tu nie chodzi o egzotyke, tylko o to że trzeba ostro zapierdzielać. A jeśli chodzi o podrabianie ideologii.. Crossfit to nie zwykły trening obwodowy, faktycznie to jedna z jego form, ale to nie wszystko. Crossfit to technika, podnoszenie ciężarów, gimnastyka, społeczność, chęć usprawnienia ciała. Najlepiej wybierz się do prawdziwego boxa crossfitego, wtedy pewnie wszystko zrozumiesz;) pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń